top of page
 • Jaký je rozdíl mezi "tajči" a qigongem?"
  Tai ji (tchai-ti, či "tajči") bylo původně "vnitřním" stylem bojového umění. Při jeho tréninku se využívají některé prvky a principy qigongu. Tai ji představuje tréning různě dlouhých pohybových sestav. V ZY Qigong jsou také pohybové cviky, které jsou ale považovány za tzv. "přípravné cviky" a netvoří dlouhé sestavy. Jsou proto snadnější na zapamatování. Nejúčinnější cviky ZY Qigong jsou často s minimem pohybu, nebo zcela bez pohybu. Jejich efektivita, účinnost, je nesrovnatelně vyšší oproti pohybovým cvikům. Jsou založeny na jiných principech, než cvičení v pohybu. To je opravdové tajemství qigongu...
 • Necítím žádnou energii, mohu i tak začít cvičit qigong?"
  Ano!:-) Na začátku obvykle praktikující necítí energii, ani neví, co má cítit a jestli vůbec nějaká energie existuje. Na kurzu se ale naučí jednoduché metody, jak energii získat, jak ji cítit a jak s ní dále pracovat. Obvykle se už po prvních lekcích dostavují pocity spojené s vnímáním energie a jejími účinky. Je to překvapivě jednoduché a naučit se qigong může prakticky každý.
 • Nemám dobrou kondici, mohu začít cvičit qigong?"
  Určitě ano!:-) Pro praktikování qigongu není třeba dobrá fyzička. Mnoho zájemců ke cvičení přivádí právě zdravotní potíže, únava, to, že se necítí dobře. Právě pro ně je qigong vynikající. Qigong lze cvičit i v sedě na židli, v leže, ve stoje, při chůzi. Pomáhá načerpat energii, nabrat síly, uzdravit se a cítit se lépe. Dále lze zlepšovat paměť, emoce... a dosahovat dalších cílů. Začít cvičit může prakticky každý a cvičení qigongu je velmi dobré i pro starší, nemocné a osoby s hendikepem. Přínosné je ale samozřejmě i pro zdravé.
 • Nejsem si jistý, zda existuje energie, bude mi cvičení fungovat?"
  Energie není otázka víry, existuje bez ohledu na to, zda na ni věříte. Na kurzu můžete získat vlastní zkušenost s ní, nebo informace, jak tuto zkušenost získat. Pak není třeba "věřit", protože víte, máte vlastní zkušenost. Cvičení qigongu funguje překvapivě i těm, kdo nejsou od začátku úplně přesvědčení o existenci energie a funguje ještě předtím, než začnete mít zcela zřetelné pocity a svoji zkušenost s energií.
 • Nemůže mi cvičení nejak ublížit, je někdo, pro koho není vhodné?"
  Vyučované cviky a techniky, tak jak jsou vyučovány na kurzech kvalifikovanými lektory, jsou obecně opravdu velmi bezpečné. Cvičení ZY Qigong lze doporučit prakticky všem, bez ohledu na věk a zdraví, až na několik málo výjimek. Vždy je dobré dodržovat určité zásady správného a bezpečného cvičení, které se dozvíte na kurzu. Některé cviky nejsou vhodné v těhotenství, pro ženy během menstruace a u některých vážnějších psychických poruch. V případě pochybností se poraďte s lékařem a kvalifikovaným (certifikovaným) učitelem qigongu.
 • Nemám na cvičení moc času, mohu přesto začít cvičit a získat výsledky?"
  Ano. U qigongu platí jako u všeho, že cvičení dělá mistra, ale velkou výhodou je, že kromě formálního praktikování, lze cvičit také méně formálně, a to i nepozorovaně, třeba během porady v práci, v kanceláři, při jízdě tramvají, na procházce, nebo i při sledování televize. Vypadá to neuvěřitelně, ale i takto lze dosáhnout třeba zlepšení zdraví, imunity a více energie.

Další odpovědi na své otázky můžete najít také v některém z mých článků a videí.

bottom of page