top of page

Zhong Yuan Qigong – práce s tělem energií a myslí II.

Aktualizováno: 27. 5. 2021

(Vyšlo v časopisu Ve hvězdách, č. 96, květen a červen 2020).


V minulém článku jsme se stručně věnovali prvnímu z přípravných cviků školy Zhong Yuan Qigong (Čung Jüan Čchi-kung). V tomto článku se podíváme, co nám může přinést druhý přípravný cvik.


Druhý z celkem osmi přípravných cviků se jmenuje Buddhova ruka sleduje obrazy. Doslovně přeložený název z čínštiny znamená „dívat se na energii“, což je jeden z cílů tohoto cviku.

Také u tohoto cviku však zapojujeme celou naši bytost – tělo, energii a mysl a propojujeme je do jednoho celku. Na úrovni fyzického těla pohybujeme horizontálně pažemi, nejprve s dlaněmi otočenými dolů k Zemi a pak s dlaněmi otočenými nahoru k Nebesům. Při tomto pohybu pracuje intenzivně ramenní pletenec a dochází k uvolnění napjatých a ztuhlých svalů v této oblasti. Napětí zde často vzniká jako důsledek stresu a nepříjemných životních situací, kdy podvědomě zvedáme ramena a schováváme tak citlivou oblast krku. Po čase zde mohou svaly zatuhnout a zhoršuje se zde průtok energie a krve, což může vést k bolestem hlavy atd. Tento cvik proto pomáhá tyto potíže odstranit a předcházet jejich vzniku.

Na úrovni energie, nám pohyb paží a ramen pomáhá otevírat určité bioaktivní body na přední a zadní straně hrudníku. Při pohybu rukou dopředu a dozadu totiž dochází ke střídavému stlačování a uvolňování (jin a jang) hrudní části kanálu tu-maj (dumai) a části kanálu žen-maj (renmai). To pomáhá zlepšit cirkulaci energie a krve a pomáhá předcházet bolestem hlavy, krku a části páteře a hrudníku a potížím s dechem a krevním tlakem. Otevření bodů na kanálech žen-maj a tu-maj pomáhá cirkulaci energie v těchto kanálech a tím harmonizaci jinové a jangové energie v celém organizmu. O tom, co je to jinová a jangová energie můžeme mluvit a psát dlouho, ale právě tento cvik nás učí tyto dva aspekty energie procítit a naučit se rozeznávat. Jak? Když se pohybují dlaně rovnoběžně se zemí, představujeme si (vytváříme obraz mysli), že naše dlaně jsou velké a na dlouhých pažích se pohybují neomezeně daleko a hladí při tom povrch Země. Země je dole, je těžká, na dotek chladná a také těžký chladný vzduch vždy klesá z kopců dolů do údolí, k Zemi. Dlaněmi otočenými dolů tedy můžeme postupně začít cítit chladnou, jinovou energii. Naopak dlaněmi otočenými nahoru, k Nebesům, na nichž svítí horké Slunce, můžeme postupně začít vnímat teplo, jangový projev energie.

Tuto schopnost můžeme později využít i při diagnostice a léčení. Je známo, že místa, kde energie neproudí, stagnuje, vyvolávají na trénované dlani pocit chladu a naopak místa, kde je zánět, jsou dlaní vnímatelná jako teplá, horká. Stejně tak některé orgány při dobré vnímavosti vykazují rozdíly v teplotě. Zdravé ledviny jsou lehce chladivé, nebo u starších lidí neutrální. Pokud tedy trénovanou dlaní vnímáme v oblasti ledviny teplo, můžeme usuzovat na energetickou nerovnováhu a možné potíže v této oblasti. Naopak v oblasti srdce zdravého člověka můžeme cítit lehké teplo, nebo neutrální pocit, ale nikdy bychom zde neměli cítit chlad. Ten na tomto místě vždy signalizuje potíže. Po určitém tréninku, do něhož můžeme zařadit i cvik Buddhova ruka sleduje obrazy, lze tedy v těle vnímat určité změny v teplotě, které nám napovídají o tom, jaký je stav energie v této oblasti a můžeme se pak na tuto oblast zaměřit dalšími technikami ať už z oblasti léčení (Čínská Image Medicine) nebo cviky qigongu, nebo metodami tzv. tradiční čínské nebo západní medicíny.

A jak je to s tím díváním se na energii, po němž cvik v Číně pojmenovali? Ano, zde už se dostáváme k úrovni mysli a tréninku při němž naše mysl vytváří představu, obraz, že se naše tělo zvětší na obrovské rozměry a naše dlouhé paže hladí Zemi a Nebesa a posíláme dlaně neomezeně daleko… Můžeme pak pomocí dlaní z těchto vzdálených míst získávat nejen pocity tepla a chladu, ale také obraz z těchto míst a jakoby se dívat svými dlaněmi, či spíše zrakem naší mysli. Tato schopnost spadá již do činnosti Třetího oka. Postupně tak můžeme začít vnímat svět bezprostředně, bez omezení vzdáleností, prostorem a časem, jako Buddha, tedy bytost s dokonalým tělem, energetickým systémem a myslí.


Petr Kochlík

111 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page