top of page

Qigong jako zdravotní cvičení

(Vyšlo v časopisu Ve hvězdách č. 106, leden a únor 2022).


V posledním článku „Co není qigong“ jsme zmínili několik mylných přesvědčení týkajících se qigongu. Pojďme se na to podívat i z druhé strany a ukázat si, co to qigong je. V tomto článku se podíváme na nejčastější pohled na toto čínské umění - na qigong jako zdravotní cvičení.


Nejprve bych ale rád vysvětlil, že téma „co je to qigong“ je takřka nevyčerpatelné a diskuze na toto téma často připomínají známý příběh o třech slepcích, kteří z různých stran přistoupili ke slonovi a dotýkají se různých částí jeho těla. První drží v rukou chobot a tvrdí, že slon je jako ohebná hadice, další objímá nohu a je přesvědčený, že slon je jako pevný sloup a třetí, který drží ocas s nimi nesouhlasí a říká: „Ne ne, slon je jako provázek…“


Pokud už někdo slyšel o qigongu, asi vám na otázku, co je to qigong odpoví, že je to „nějaké zdravotní cvičení“. Tato „část slona“ je nejvíce známá a všeobecně nejvíce zmiňovaná a propagovaná. Koneckonců i já jsem se k qigongu dostal před 27 lety díky tehdejším zdravotním potížím, a právě díky qigongu se mi podařilo se zase uzdravit, navzdory pesimismu lékařů. I na kurzech pro začínající se setkávám s nejrůznějšími zájemci o qigong, kteří ale mají jedno společné – chtějí se naučit, jak mohou pracovat sami na sobě, aby se uzdravili, často po mnoha neúspěších pomocí běžných metod. A zde má toto tradiční čínské cvičení rozhodně co nabídnout, i proto, že metody qigongu přistupují k problémům z úplně jiné strany a s pomocí zcela jiných nástrojů a s jinou filozofií, než jaké používá západní medicína. Mohou se proto dobře doplňovat. O tom jsem z praxe skutečně přesvědčen.


Qigong je součástí Tradiční čínské medicíny, je jednou z jejích pěti rukovětí-vedle akupunktury a požehování, čínské masáže, dietetiky a užívání bylin. Studuje se i na čínských lékařských univerzitách a tento medicinský, či léčebný směr qigongu byl prvním známým směrem i na západě a do jisté míry jediným známým směrem zůstal dodnes. Nicméně díky pozoruhodným účinkům se qigong stal i na západě předmětem zkoumání a existuje již bezpočet studií o působení qigongu na zdraví. Z těchto studií vyplývá např. příznivý vliv na zdraví kostí, významné snížení krevního tlaku, vliv na srdeční frekvenci, zlepšení kvality života u zdravých i chronicky nemocných pacientů, snížení úzkosti a deprese, zlepšení imunitní reakce... Mnoho těchto studií je veřejně dohledatelných na internetu.


Zdraví je dle WHO stav kompletní fyzické, duševní a sociální pohody, a nikoliv pouhá nepřítomnost nemoci či vady. Z mých vlastních zkušeností a z ohlasů absolventů mých kurzů za 14 let, co qigong učím vyplývá, že praktikování qigongu ovlivňuje skutečně všechny tyto faktory. Setkávám se s případy uzdravení jednotlivých orgánů, se zlepšením krevního obrazu, zlepšením spánku, zbavením se bolestí zad, uzdravením se z chronických potíží fyzického i psychického rázu, v některých případech i ve vážných případech… A co se týká oné sociální pohody, je třeba říci, že při společném cvičení qigongu vzniká bezpočet přátelství lidí na stejné vlně, sdílejících své zážitky a zkušenosti, kteří se pak často setkávají i mimo okruh praktikujících a takovým posilováním sociálních vazeb ještě zlepšují už tak vynikající pozitivní účinky cvičení.


Jak totiž uvádí Dr. Lissa Rankinová v knize Mysl je mocný lékař "Lidé, kteří mají bohatý společenský život a vřelé, otevřené vztahy, nebývají nemocní a žijí déle" (Nakladatelství JOTA, s.r.o., 2014). Mým přáním proto je, aby cvičení qigongu přispělo nejen k lepšímu fyzickému a duševnímu zdraví jednotlivců, ale také k celkově srdečnějším a přátelštějším vztahům mezi lidmi v celé společnosti.


Bc. Petr Kochlík

140 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page