top of page

Jak zlepšit svůj spánek a zbavit se úzkostí díky qigongu

(Vyšlo v časopisu Ve hvězdách č. 103, červenec a srpen 2021)


V minulém článku jsme se věnovali emocím a jejich vztahu s orgány. Na téma emocí tímto článkem trochu navážeme a podíváme se na otázku nespavosti, co dělat, když nemůžeme spát nebo je nízká naše kvalita spánku, když nám neklidná mysl, obavy a úzkost brání v kvalitním odpočinku.


Podle studie milánských vědců, se u více než poloviny testovaných pacientů, kteří prodělali koronavirus, zhruba měsíc po uzdravení, objevily psychické potíže, úzkost a nespavost (zdroj lidovky.cz). I bez ohledu na koronavirus se zdá, že dnes stále více lidí trpí poruchami spánku spojenými se stresem a úzkostí. Co s tím můžeme dělat?


Jistě, na nespavost existují léky. Ale i bez důkladného přečtení příbalového letáku je zřejmé, že tato cesta není ideálním řešením jednak proto, že léky neřeší příčinu a jsou pouhou berličkou, a jednak proto, že nejsou bez vedlejších účinků. Co nám v tomto případě nabízí qigong a východní medicína?


Z hlediska qigongu nám může pomoci celá řada cviků, zejména tzv. tichého qigongu, které pomáhají utišit mysl. Ve škole Zhong Yuan Qigong jich máme celou řadu. Už v jednom z předchozích článků o qigongu a onkologických onemocněních jsme zmiňovali randomizovanou kontrolovanou studii qigongu o únavě a kvalitě spánku u pacientů s non-Hodgkinovým lymfomem podstupujících chemoterapii, z roku 2016, provedenou na Národní Taipeiské univerzitě ošetřovatelství a zdravotnické vědy. Ta ve svých závěrech uvádí, že po třech týdnech cvičení cviku Zhan Zhuang, 站桩 (Čan Čuang, v ZY Qigong známém jako Velký strom), měli účastníci, kteří byli v qigongové skupině, nižší skóre intenzity únavy, než pacienti v kontrolní skupině a cvičení tohoto typického qigongového cviku významně zlepšilo nejen únavu, ale také potíže se spánkem. I další studie ukázala, že se tímto cvikem zlepšila rychlost usínání a také kvalita spánku. I z mojí dlouholeté zkušenosti učitele qigongu mohu tento cvik, který se vyučuje už na kurzech pro začínající, jednoznačně doporučit.Dnes se ale trochu blíže podíváme na cvičení, které vychází ze staré Bian Que medicíny, resp. z její moderní nástupkyně rozvíjené prof. Xu Mingtang, tedy z Image Medicine. Toto cvičení pracuje s naším srdcem a mozkem. Můžeme se stručně a zjednodušeně dívat na mozek jako na reprezentanta naší logické mysli a na srdce jako na sídlo emocí. Prof. Xu Mingtang popisuje ze své mnoholeté praxe a výzkumu stav související s nespavostí tak, že mezi mozkem a srdcem vzniká nesprávné propojení, které lze vnímat vizuálně jako určitý konkrétní obraz mezi těmito orgány. Díky tomu dochází k situaci, že i když si říkáme, že je pozdě a musíme jít spát, tělo spát nechce. Nebo je spánek neklidný, přerušovaný a mělký. Možná cítíme úzkost, máme starosti, cítíme neklid, ale tělo, přestože je unavené, tak nespí. Je tedy třeba nastavit správný vztah mezi mozkem a jeho příkazy tělu a srdcem, pocity, emocemi.

Uděláme to tak, že nejprve aktivujeme buňky srdce tím, že zaměříme na srdce naši pozornost a pozorujeme ho (přestavujeme si ho) jako jasně červené a vyvoláme pulzaci tohoto obrazu srdce. Představujeme si tedy jasně červené srdce střídavě větší-menší. Díváme se na jeho pulzaci (náš pohled směřuje) jakoby ze zadní části mozku. Po této aktivaci, která může trvat třeba 10 minut, je třeba nastavit správný vztah, propojení, mezi mozkem a srdcem. Toho docílíme tím, že se budeme opět ze zádní části mozku „dívat“ na naše srdce. Díváme se „zrakem naší mysli“, to znamená, že oči jsou zavřené a vizualizujeme si srdce jako jasně červený orgán, díváme se na něj a procítíme spojení, sjednocení, našeho mozku a srdce, mysli a emocí. Tímto způsobem současně odstraníme nesprávný obraz mezi nimi a umožníme jejich vzájemné správné fungování a kvalitní spánek bez úzkosti a neklidu. Pokud takto pravidelně praktikujeme více dní, přestanou mít stresující denní události a emoce vliv na kvalitu našeho spánku a ráno se vzbudíme odpočatí a svěží, připraveni čelit novým životním výzvám.


Přeji vám klidný spánek, pevné zdraví a hodně energie!


Bc. Petr Kochlík1 271 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page