top of page

Bi gu shi qi – tajemství čínských poustevníků

(Vyšlo v časopisu Ve hvězdách č. 110, září a říjen 2022).


Taoistické přísloví říká: „Je-li Vaše tělo plné energie qi, nemusíte jíst. Pak jste osáhli stavu, kterému říkáme Bi Gu“.


Tento článek píšu na šestidenním qigongovém retreatu, kde si už třetí rok po sobě skoro všichni účastníci zvolili pobyt bez jídla a jsou takzvaně „na bi gu“. O co jde? Bi (辟) znamená čínsky vyhnout se, držet se stranou a gu (穀)znamená zrno. Celý název techniky, kterou zde praktikujeme, Bi gu shi qi (vysl. Pi ku š' čchi), lze přeložit jako „nejíst zrno, jíst energii čchi“.


Náš retreat je inspirovaný několikatýdenními mezinárodními retreaty v Shaolinu s Mistrem Xu Mingtag (Sü Ming-tchang), kde byla tato technika součástí intenzivního tréninku Zhong Yuan Qigong (Čung-jüan čchi-kung). Kdybych měl techniku „Bi gu“ popsat jednou větou, řekl bych, že slouží k tomu, aby člověk mohl být delší dobu bez fyzické potravy, někdy dokonce i bez vody, a přitom netrpěl hladem, ani nedostatkem čehokoli, co jinak získáváme jídlem. Možná si řeknete dobře, ale mně jídlo chutná, tak proč bych měl být bez jídla?


Není to hladovka, ani půst.Techniku vyvinuli už staří Číňané na základě znalostí lidského těla a jeho až neuvěřitelných možností. Jak říká překlad čínských znaků, Bi gu shi qi na jedné straně znamená zdržení se od přijímání pevné potravy, ale nahrazuje ji přijímáním čchi. Když budu ještě konkrétnější, jde také o to, že se aktivuje určitá část těla a buňky, které dokáží vytvářet složitější molekuly z jednoduchých prvků přijímaných z okolí a tím zajistit tělu veškerou potřebnou výživu, minimálně po určitou dobu. Tato technika dříve sloužila především poustevníkům na odlehlých místech v horách a těm, kdo potřebovali vyčistit tělo, na cestě k dlouhověkosti, či nesmrtelnosti a osvícení.


Dodnes se Bi gu praktikuje z mnoha důvodů, od zdravotních až po spirituální. Tato pozoruhodná technika je spíše pro pokročilejší, mohu ale prozradit, že pomáhá vyčistit a regenerovat tělo, zejména zažívací trakt a tím také zlepšit zdraví, někdy i v případě závažnějších potíží. Pomáhá také utišit mysl a tím zlepšit schopnost meditace. A samozřejmě dokáže také upravit hmotnost - bez pocitů hladu a strádání spojeného s nepřijímáním potravy. Při hubnutí s pomocí bi gu dochází k zajímavému jevu – hmotnost se snižuje jen po určitou dobu, než je dosaženo ideální hmotnosti pro daného člověka a pak už dál neklesá, přestože praktikující nadále nepřijímá pevnou potravu.


V naší škole se Bi gu praktikuje také ve variantě, která pomáhá omladit a regenerovat celý organizmus. Toto cvičení jakoby přeprogramovává naše buňky a celé tělo do stavu, v jakém jsme byli v dětství, před mnoha a mnoha lety. A to už za trochu tréningu rozhodně stojí, i když nepotřebujete zhubnout, nebo se z něčeho uzdravit.


Moje první větší zkušenost s Bi gu shi qi byla v roce 2009 na retreatu v čínském Shaolinu. Překvapilo mě, že ani po asi deseti dnech bez jídla jsem neměl hlad a neměl jsem na jídlo ani chuť. Stačilo mi méně hodin spánku, mohl jsem normálně fungovat, třeba i absolvovat celodenní výlet v horách v hrozném vedru a s minimem vody na pití. Dokonce mi tenkrát začalo vrtat hlavou, proč jsem až dosud jedl, když to zřejmě vůbec není nutné... Od té doby jsem tuto techniku praktikoval mnohokrát i doma v České republice a po delší dobu. Znám praktikující, kteří se obešli bez jídla i několik měsíců.


Tuto techniku vyučuji na kurzech ZY Qigong a na našem retreatu je možné si ji vyzkoušet s podporou skupiny praktikujících přátel a samozřejmě i s mojí podporou. I běžný západní člověk tak dnes může využít poznatky dávných poustevníku a mistrů qigongu, aby se cítil a vypadal mladší a uzdravil své tělo i mysl.


Petr Kochlík

633 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page